A A A

Czarnuszka - siła czarnych drobinek

Czarnuszka - siła czarnych drobinek - najcenniejsze w czarnuszce zwanej też czarnym kminkiem są nasiona. Posiadają one wiele substancji biologicznie czynnych. Do najciekawszych należy zaliczyć tymochinon, anetol, alkaloidy imidazolowe, substancje gorzkie, fitosterole,flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, kumaryny.

 

Od wieków czarnuszka była używana w rejonach Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu jako remedium na przeróżne choroby.

Czarny kminek zalecano przede wszystkim przy:

  • podatności na infekcje
  • przeziębieniach
  • alergiach i stanach zapalnych
  • astmie i problemach z układem oddechowym
  • problemach trawiennych i zatruciach
  • obniżonej odporności organizmu


Ze zgniatanych nasion czarnuszki wytwarza się olej tłoczony na zimno, dzięki czemu w procesie produkcji nie traci swych on cennych właściwości. Olej może być stosowany zewnętrznie oraz wenętrznie. Zawnętrznie stosuje się go na przy problemach skórnych. Duża zawartość kwasów nienasyconych wpływają korzystnie na skład lipidowego płaszcza skóry.

Z kolei spożywanie oleju czarnuszkowego może być pomocne w schorzeniach układu trawiennego, oddechowego, układu krążenia i w pracy nerek. Próby udowodnienia skuteczności w chorobach alergicznych dowiodły, że czarnuszka działa przeciwzapalnie.

Dr. Hwyda Arafat prowadzi badania nad zastosowaniem czarnuszki w profilaktyce i leczeniu raka trzustki. Dotychczas badania były prowadzone na myszach. Dr.Arafat udowodnił terapeutyczne działanie w 67 proc. guzów trzustki, bez działań niepożądanych. Dalsze badania mają być prowadzone w kierunku dostępności materiału do produkcji preparatu leczniczego oraz kosztach jego produkcji.

Olej z czarnuszki jest dostępny w naszych sklepach oraz wysyłkowo: olej z czarnuszki - jest to olej z certyfikatem Bio, firmy Olmuhle Solling. Czarnuszka pochodzi z Egiptu z upraw ekologicznych.

Olej może być zażywany przez maluchy i dorosłych. Dzieciom do 4. roku życia zaleca się podawanie pół łyżeczki oleju dziennie. Dzieciom między 5. a 11. rokiem życia – 1 łyżeczkę. Młodzież od 12. roku życia może przyjmować olej 3 razy dziennie po pół łyżeczki. Natomiast wskazane spożycie dla osób dorosłych to 1 do 2 łyżeczek przed każdym posiłkiem.

Dla niektórych wygodniejszą formą stosowania oleju z czarnuszki są kapsułki, również dostepne w naszych sklepach: olej z czarnuszki w kapsułkach - zaleca się spożywanie do 6 kapsułek na dzień.