A A A

Błonnik - sposób na oczyszczenie jelit

Mieszanka błonnika może być stosowana by uzupełnić niedobory błonnika pochodzącego z pokarmów. Błonnik to włókna roślinne, które są nierozpuszczalne i nie trawione w przewodzie pokarmowym. Błonnik usprawnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, oczyszcza jelita, usuwa toksyny z organizmu oraz reguluje poziom cukru we krwi. W związku z tym dieta bogata w błonnik zalecana jest szczególnie osobom zmagającym się z otyłością, cukrzycą oraz miażdżycą. W skład błonnika naturalnego wchodzą nasiona babki płesznika oraz nasiona babki jajowatej.

 

Nasiona babki płesznik zawierają specjalne substancje, które pęcznieją w jelitach, dzięki temu działają jak łagodny środek przeczyszczający. Roślina po dostaniu się do organizmu wchłania niekorzystne substancje z pożywienia i wodę w ilości wielokrotnie przewyższającej ich objętość. W jej obecności uwalniają śluz i tworzą żel ułatwiający przesuwanie mas zalegających w jelitach. W związku z tym wspomaga proces trawienia, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.

 

Śluzy zawarte w rozdrobnionych nasionach i łupinach babki jajowatej pod wpływem wody pęcznieją i pochłaniają przy tym duże jej ilości. Zmiękczają konsystencję masy jelitowej oraz zwiększają jej objętość, dlatego są skutecznym lekiem na zaparcia. Z kolei w czasie biegunek nasiona pochłaniają nadmiar wody z masy jelitowej i przywracają właściwą konsystencję stolca.

 

Niedobór błonnika w diecie, może być przyczyną:

  • zaparć
  • częstych napadów głodu,
  • niskiej odporności organizmu,
  • wysokiego stężenia toksyn i substancji szkodliwych,
  • wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi,
  • zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy,
  • zwiększonego ryzyka nowotworów, zwłaszcza przewodu pokarmowego.

 

Sposób przyjmowania:

2-3 łyżeczki wsypać do szklanki. Zalać letnią wodą ok.200ml (nie używać gorącej wody) - wymieszać. Odczekać ok. 5-7 minut - nasiona spęcznieją i pokryją się śluzem. Ponownie wymieszać i wypić.

Po każdym spożyciu błonnika powinno się jescze wypić szklankę wody . Stosować 3 razy dziennie 15-30 minut przed posiłkiem.

Stosując błonnik  powinno się pić więcej wody - ok.2 litrów / dziennie.

Błonnik możemy także stosować w kuchni jako dodatek do musli, jogurtu,zup.

 

Na rynku są dostępne preparaty z różnymi proporcjami babki płesznik i łuski babki jajowatej. Najczęściej występuje w proporcji 80% nasiona babki płesznik i 20% łuski babki jajowatej. W naszych sklepach mamy taki błonnik witalny w opakowaniu 1kg. Mamy także produkt błonnik naturalnie w proporcjach: 80% łuski babki jajowatej oraz 20% nasiona babki płesznik dostępne w opakowaniu 250g oraz w innych pojemnościach. Błonnik witalny oczyszczający polecany w problemach z perystaltyką jelit jest stale dostępny na naszym magazynie.